Danışmanlık Hizmetlerimiz

Satınalma Akademisi, kurumsal yönetim, yetkinlik gelişimi ve stratejik satınalma alanındaki üstün tecrübeli ekibiyle size fırsatlar sunuyor.

Stratejik Yönetim

 

Kurumsallaşma

Kurumsallaşarak kişilerden bağımsız hale gelmek, varlığını nesiller arasında da devam ettirmek, ve aynı zamanda piyasa değerini artırmak isteyen şirketler, genellikle nereden başlamak gerektiği konusunda kararsızlık yaşarlar. Oysa cevap çok basittir. Yetki ve sorumluluklarının büyük kısmını profesyonel yöneticilere devretmeyi göze alan şirket sahiplerinin en büyük endişesi, şirket içine ve dışına akan paranın ne kadar kontrol altında tutulabileceğidır. Bu nedenle şirket sahiplerinin bir çoğu muhasebe ve finans bölümlerinde etkili bir kontrol sistemi kurarak başlarlar, ki doğru olanı budur. Ancak bir çok şirket, bu aşamadan sonra diğer tüm bölümlerine çoğunlukla aynı anda ağırlık vererek devam ettiğinden, odaklanma neredeyse imkansız hale gelir.

 

 

Satınalma: Stratejik ve KurumsalStratejik Satınalma

Vergi ve faiz öncesi %10 net karı olan bir şirket, cirosunun %90’ını bir şekilde harcamaktadır. Bu orandan maaşlar ve diğer bazı yasal giderler düşüldüğünde, şirketine göre cironun %50 ile %75 arasında bir oranının çeşitli mal ve hizmetler karşılığı harcandığı görülür. Çoğunlukla marka değeri, satış ve dolayısıyla ciro üzerine yoğunlaşan şirketlerin, çoğunlukla kazancın harcanan kısmına yeterince odaklanmadığını görüyoruz. Burada bahsettiğimiz nedenlerden dolayı, satınalma bölümü kurumsallaşmada ön sıralarda yer almalıdır.

Satınalma bölümünü kurumsallaştırmak ve stratejik alım yapar hale getirmek için öncelikle doğru süreç ve sistemlerin kurulması gerekir. Bunun yanında, günlük ile yıllık arasında değişen, çoğunlukla üç teklif toplama ile ihale arasında sıkışıp kalmış satınalma bölümlerinde, çok daha uzun vadeli alım stratejilerinin geliştirilebileceği kategori yönetimi uygulanmalıdır. Şirketin sadece satınalma bölümünde değil, tamamında geçerli bir satınalma değişim yönetimi sayesinde, harcama kontrolünün mümkün olan en yüksek oranda satınalma üzerinden yapılması çok önemlidir. Alımlarda tüm dünyaya açılmak, alternatifleri artıracaktır.

 

 Yetkinlik Gelişimi

Doğru Satınalma Organizasyonu

Satınalma bölümünün performans hedefleri diğer bölümlerden oldukça farklıdır. Sadece maliyete odaklanan satınalma hedefleri çoğunlukla silo yönetimine ve iç müşterilerin sorunlarla karşılaşmasına neden olur. Bunun yanında satınalma çalışanının sahip olması gereken teknik ve temel yetkinlikler de farklıdır. Bir satınalmacı hem muhasebeci kadar sayılara hakim, hem satışçı kadar sosyal, hem de planlamacı kadar iyi organize olabilmelidir. Satınalma bölümünde yetkinlik yönetimi doğru yapılmazsa, performans sorunlarının yanında insan kaynağının israfı da söz konusu olacaktır.

 

 

 

 

satınalma_akademisi_çalışma2

Satınalma Akademisi bu konularla ilgili şu hizmetleri sunmaktadır:

 

Süreç yönetimi ve sistem kurma:

Süreçlerinizi ve departmanınızı Corporate Purchasing Excellence(TM) programı ve diğer analizlerle inceler, ve size bir rapor sunar.

Bu rapor doğrultusunda, süreç geliştirme, değişim yönetimi, düşünce yapısı oluşturma, satınalma bölümünün yeniden organizasyonu gibi konularda size yardımcı olur.

 

Kategori yönetimi ve satınalma stratejisi:

Kategori yönetimi ve stratejik satınalma sistemini sizin için kurar ve çalışır hale getirir.

Önemli gördüğünüz ve işinizin sürekliliği açısından önemli olan kategorilerde uzun vadeli strateji oluşturur ve risk yönetiminizi yapar.

 

 Yetkinlik geliştirme:

Satınalma bölümü ve ilgili diğer bölümlerle ilgili performans yönetimi sisteminizi geliştirir, olması gereken yetkinlikleri belirler, yetkinlik fark analizi yapar, size özel yetkinlik geliştirme ve eğitim programı hazırlar.

Gerekli görülen satınalma, liderlik ve değişim yönetimi eğitimlerini verir.

 

 

Proje bazlı hizmetler:

Çeşitli yatırım ya da büyük alım projelerinde maliyetin düşürülmesi için hazırlık ve yürütme aşamalarında destek olur.

Önemli pazarlıklarınız için iyi hazırlanmanızı sağlar, gerekirse sizinle birlikte ya da sizin adınıza pazarlık masasında yer alır.

 

Coğrafi açılım:

Özellikle uzak doğu ve diğer ülkelerden sizin adınıza alternatif tedarikçi bulur.

Yurt dışındaki tedarikçilerinizi sizin için denetler.

 

Adınız Soyadınız (gerekli)

Firmanız (gerekli)

E-mail (gerekli)

Telefon (gerekli)

Bulunduğunuz Şehir