SA-404 Satınalma Sistem Analizi ve Danışmanlığında Uzmanlık

3.000,00 KDV hariç

Stok kodu: SA-404 Kategoriler:

Süre:

3 Ay

Özet:

Satınalma sistemlerini inceleyerek geliştirme ve danışmanlık yapma becerileri, satınalma danışmanlığı için gerekli checklist, toolkit vs pratikte faydalı olacak şablonlar ve bu alanda bilgiler veriyoruz.

Bir satınalma danışmanı sistemi geliştirmeye nereden başlamalı, hangi verileri toplamalı, nelere odaklanmalıdır?

Danışmanlık yaptığınız şirkete en uygun organizasyon ve işleyiş şekli nedir? Bir tip organizasyon ve süreç benzer yapıdaki tüm şirketler için geçerli midir? Mevcut organizasyonda yetkinlik geliştirme ihtiyacı nasıl belirlenir?

Şirketlerin kullandığı bilgi ve ERP sistemlerinin satınalma açısından minimum gereksinimleri nelerdir? Bu sistemlerin doğru tasarlanması ve kullanımı satınalma açısından neden çok önemlidir?

Satınalma stratejisi oluşturulurken nereden başlanır? Hangi analizler yapılır? Oluşturulan stratejinin tüm organizasyon tarafından uygulanması nasıl sağlanır?

Satınalma bölümüne danışmanlık yaparken diğer bölümlerden oluşabilecek tepkiler nelerdir? Yeni sistem, süreç ve satınalma yaklaşımının tüm şirket tarafından kabul edilmesi ve kalıcı olması nasıl sağlanır?

Bu eğitim bire bir kısa görüşmeler ve iş başı görevler ile proje üzerinden iş başında verilmektedir. Eğitimin en iyi sonucu verebilmesi için katılımcının satınalma süreçleri, ihale yönetimi, sözleşme yönetimi, stratejik satınalma ve satınalmacılar için liderlik eğitimlerini almaları önerilir.

Ders Programı

   1 Satınalma İnsan Kaynakları

1.1 Sayı ve yetkinlik açısından insan kaynağı

1.2 Satınalma organizasyon şekilleri

1.3 Satınalma organizasyonu kurma

1.4 Satınalma bölümünde performans yönetimi

   2 Süreç ve Altyapı

2.1 Satınalma süreç prensipleri

2.2 Veri işleme ve anlama

2.3 Satınalma süreci oluşturma

2.4 Süreçte yaşanılabilecek aksaklıkların önlenmesi

2.5 Bilgi yönetim sistemleri

2.6 ERP sistemlerinin geniş açıdan etkin kullanımı

   3 Satınalma Stratejisi

3.1 Stratejik satınalma sistemi

3.2 Satınalma stratejisi

3.3 Tedarikçi performans yönetimi sistemi

3.4 Tedarikçi ilişki seviyeleri ve yönetimi

   4 Satınalma Yönetim Sistemi

4.1 Satınalmanın şirket içerisindeki yeri

4.2 Satınalmanın şirket imajına etkisi

4.3 Satınalma hedefleri ve temel performans göstergeleri

4.4 Satınalma raporları

4.5 Değişim yönetimi

4.6 İç müşteri yönetimi

4.7 Sürdürülebilir satınalma

Eğitmen

Bu eğitimde Satınalma Akademisi A.Ş.’nin kurucu ortağı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Baş Eğitmeni Oğuzhan İpek sizlerle birlikte olacak.

1970 Doğumlu olan Oğuzhan İpek, 1988’de İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi ve 1995’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.

1995’te Eti Gıda A.Ş.’de göreve başladı ve burada önce Kalite Şefi, sonra Üretim Şefi olarak görev yaptı.

1997’de Perfetti Gıda’da Üretim Müdürü oldu.

1998 Yılında DanoneSA’da göreve başladı. Burada Kalite Güvence Müdürü ve Satınalma, Planlama ve Lojistik Müdürü görevlerini yürüttü.

Akmina Maden Suyu fabrikasının kuruluşunda önemli rol oynadı. Ulusal Su Sempozyumu’nun düzenleyici ekibinde yer aldı.

2005’te Satınalma Direktörü olarak Carlsberg (Tuborg) firmasına geçti. Burada kısa bir süre Kalite Güvence Direktörlüğü’nü de aynı anda yürüttü.

2007’de Danimarka’ya taşınarak Kopenhag’da bulunan Carlsberg Breweries AS’de Kategori Müdürü oldu ve Carlsberg’in dünya çapında cam şişe satınalmasını yapmaya başladı.

2008’de Ambalaj Alımlarından Sorumlu Satınalma Başkan Yardımcısı pozisyonuna yükseltildi. Burada yıllık 2,5 milyar Euro’yu bulan global ambalaj satınalma bütçesini yönetti.

Yıllık 600 milyon Euro nakit akışı iyileştirmesi yaratan Cash Race projesi ve yıllık 200 milyon Euro Tasarruf sağlayan Newport Projesi ile iki kez Carlsberg Yılın Projesi ödülünü aldı.

2010’da İsviçre’ye taşındı ve Kuzey Avrupa Satınalma Başkan Yardımcısı görevine atandı. Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, Polonya, Almanya, Estonya, Litvanya, Letonya ülkelerinin satınalma ekipleri kendisine bağlandı. Bu süre içerisinde Carlsberg Global Satınalma Şirketi ve CarlsbergKuzey Avrupa Yürütme Kurullarında görev yaptı.

2012’de Asya Satınalma Başkan Yardımcısı oldu ve Hong Kong’a taşındı. Çin, Hong Kong, Tayvan, Tayland, Hindistan, Nepal, Myanmar, Kamboçya, Vietnam, Laos, Endonezya, Malezya ülkelerinin satınalma ekipleri kendisine bağlandı. Bu süre içerisinde Carlsberg Global Satınalma Şirketi ve Carlsberg Asya Yürütme Kurullarında görev yaptı.

2013 yılında Türkiye’ye döndü ve Satınalma Akademisi’ni kurdu.

2017-2018 yılları arasında Petkim Petrokimya Holding A.Ş. bünyesinde “Tedarik Zinciri Genel Müdür Yardımcısı” görevini yürütmüştür.

Linkedin Profili

Katılım Bilgileri

Eğitim Yönetim Sistemi

Eğitimlerimizden en yüksek verimi alabilmeniz için “Etkili Eğitim” yöntemini uyguluyoruz.

Kurumsal, bireysel, online ya da sınıf eğitimlerimizden 1 hafta önce (kayıtlarını tamamlamış olan) katılımcılar eğitim yönetim sistemimize kaydedilir.

Eğitim öncesi katılımcılar sistem üzerinde eğitimde kullanılacak çalışmaları ve hazırlık için gerekli okumaları ve testleri tamamlarlar, eğitim sırasında not almak üzere eğitim notlarını indirirler.

Eğitim sonrası katılımcılar sistem üzerinde kendilerine tanımlanan görevleri tamamlayarak ve sisteme yüklerler. Eğitmen bu ödevlere not verir ve yorum yapar. Katılımcılar ayrıca sistem üzerinde gerçekleşen eğitim sonu sınav ile öğrendikleri bilgileri test ederler.

Online Canlı Eğitimler:

Pandemi süreci nedeniyle şu anda pek çok eğitimimiz ZOOM uygulaması üzerinden online – canlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Özel stüdyomuz ve kullandığımız programlar sayesinde eğitmenimiz sunumun üzerinde anlatım yapmakta, grup çalışmaları, online anketler ve özel tasarlanmış aktiviteler sayesinde sizlere sınıf ortamına en yakın deneyim sunulmaktadır.

Online canlı eğitimlerimiz sipariş esnasında yukarıda seçilen tarihlerde 09.00 – 17.00 arasında gerçekleşmektedir.

Katılım ile ilgili detaylar size eğitime kaydınız tamamlandıktan sonra ve eğitim başlangıcından önce gönderilecektir.

Sınıf Eğitimleri:

Sınıf eğitimlerimiz sipariş esnasında yukarıda seçeceğiniz eğitim tarihinde belirtilen üst düzey otellerde 09.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

Eğitim ücretine gün boyu ikramlar ve öğle yemekleri dahildir.

Katılım ile ilgili detaylar size eğitime kaydınız tamamlandıktan sonra ve eğitim başlangıcından önce gönderilecektir.

Kurumsal Eğitimler:

Kurumsal eğitimlerimiz online canlı olarak ya da belirlediğiniz eğitim yerinde gerçekleşebilmektedir.

Online gerçekleşen kurumsal eğitimlerimizde organizasyon tarafımıza aittir.

Belirlediğiniz yerde gerçekleşen sınıf eğitimleri için gerekli teknik koşullar teklif istemeniz durumunda teklifimizle birlikte size iletilecektir.

Etkinlik Katılım Koşulları ve Ticari Şartlar

Kişisel Veri Politikamız

Mesleki Ahlak Kuralları ve Çalışma İlkeleri